חברת הדברה הלוכדים - שירותי הדברה בתל אביב רבתי

ברשיון המשרד להגנת הסביבה

הדברה ירוקה

רוב חברות ההדברה שמציעות שירותי הדברה ירוקה, מתכוונות לשימוש בחומר סינתטי שנקרא "פירתרואידים", חומר שמחקה פעולה טבעית שעושה פרח החרצית כשהוא דוחה חרקים ומזיקים. החומר הסינתטי יכול להגיע בתערובת שמכילה שילוב של כמה חומרי הדברה שונים, ולא תמיד כל החומרים האלו ירוקים לגמרי. את הפירתרואידים ניתן להטמיע באמצעות ריסוס או באמצעות תכשירי מריחה המשלבים אותו בתרכובת החומר הנמרח, אך כדאי לשים לב לכל סוגי החומרים שנכללים בתרכובת הסופית המשמשת להדברה – כי רוב החומרים הללו בעלי ריכוז רעלים ברמות שונות.

חברות הדברה רבות הבינו שהגדרת השירות כירוק ובטוח לסביבה – זה דבר שמוכר טוב יותר. השימוש בהדברה ירוקה הפך לאקט שיווקי מוצלח, שמייצר למדבירים את האפשרות לספק ללקוחות שקט נפשי ותחושת ביטחון של הימנעות מכל סכנה פוטנציאלית. בפועל התמונה מעט שונה וכמעט כל חברת הדברה שמציעה הדברה ירוקה, משתמשת בתערובת שאמנם מכילה ריכוז רעלים נמוך הרבה יותר ממה שהיה נהוג בעבר, אך בהחלט לא מדובר בחומר ירוק באופן מוחלט.

מה זה הדברה ירוקה ?

אם נתעלם מכל ההגדרות שנוצרו להדברה ירוקה במהלך השנים האחרונות, נוכל לסכם כמה דברים עיקריים שמאפיינים את ההדברה כירוקה. זו צריכה להיות הדברה שאין בה סכנת הרעלה לבני אדם, ובפרט לילדים קטנים ותינוקות. הדברה ירוקה צריכה להיות בטוחה גם עבור בעלי חיים שגרים יחד איתנו בתוך הבית, אך גם עבור בעלי חיים שמקננים בטבע הפתוח שמחוץ לבית שלנו – ציפורים, לטאות, וכל חיה או חרק שאינם מהווים מטרד ואין בהם כל הפרעה לאיכות החיים שלנו ולניהול שגרת חיים שוטפת ושלווה.

כאשר מדובר בהדברה באזור חקלאי, כגון משק או בית במושב, יש לקחת בחשבון גם זהירות כלפי עופות כגון תרנגולים, שהם בעלי רגישות הרבה יותר גדולה מכלבים וחתולים בעת חשיפה לרעלים. כמו כן, יש לקחת בחשבון כל בעל חיים שנמצא בקרבת מקום ורעילות חומרי ההדברה עלולה להשפיע עליו או על התוצר שהוא מספק לבעל המשק.

WE ARE THE WORLD

אפקט חשיפה משני

הדברה ירוקה חייבת להתייחס גם לאפקט משני של חשיפה למזיק שמת כתוצאה מפעולת ההדברה. אם ציפור תאכל ג'וק שמת כתוצאה מההדברה הירוקה, ותהיה לחומרי ההדברה השפעה כלשהי על הציפור – הרי שאין זו הדברה ירוקה כלל וכלל. פן נוסף שיש לקחת בחשבון כשמגדירים חומר הדברה כירוק, זו חשיפת החומרים לתנאי השטח הסביבתיים. חומרי הדברה נספגים בתוך האדמה וכך הם מגיעים אל מקורות המים ומקורות המזון שלנו, וגם של בעלי חיים נוספים, לכן כל חומר הדברה שמוגדר כירוק ובטוח לסביבה – חייב להתכלות במלואו כשהוא נשאר בטבע ונספג בתנאי השטח של המקום המודבר.

איך בודקים ב 100% ?

חומרי הדברה ירוקה שעונים על כל ההגדרות הנ"ל, לא יהוו כל סיכון בעת מגע וחשיפה שלהם עם עור הגוף של המדביר. במידה והמדביר משתמש בכפפות, זהו סימן שמעיד על ריכוז רעלים כלשהו שקיים בחומרי ההדברה – וזה הזמן שלכם לבדוק לעומק את הפרטים ולוודא שהחומר אכן לא מהווה סיכון בעת השימוש בבית או בגינה, ברחוב או בכל שטח פתוח אחר שנמצא בסביבתכם.

שיטות הדברה

הדברת מכרסמים ירוקה

בעבר היה נהוג להדביר מכרסמים באמצעות רעל, אך כיום המצב שונה לגמרי ויש המון שיטות לביצוע הדברת מכרסמים ירוקה באופן יעיל שמחזיק מעמד למשך זמן רב. יש שיחפשו הדברה ירוקה נגד מכרסמים כדי להימנע מגרימת סבל למכרסם, במקרה כזה יהיה מדובר בהדברה באמצעות מלכודות הומניות, שלוכדות את המכרסם כשהוא עדיין בחיים ולא נגרם לו כל נזק מתהליך הלכידה. כמובן שיש סוגי מלכודות רבים שלא יענו להגדרה של הדברת מכרסמים ירוקה וכתוצאה מלכידת המכרסם הוא עלול למות או להיפצע באופן אנוש. השימוש בחלק מסוגי המלכודות הללו אף נחשב לאכזרי במיוחד, כאשר תהליך לכידת המכרסם יגרום לו סבל רב כשהוא נתפס בתוך המלכודת או נדבק אליה ללא כל יכולת לזוז, עד שהוא ימצא את מותו כתוצאה מרעב או התייבשות.

דרך נוספת להדברה

דרך נוספת לביצוע הדברת מכרסמים ירוקה ובטוחה (לסביבה או למכרסם), תצריך מכם הבנה של אופי פעילות המכרסם ויצירת תנאים סביבתיים לא נוחים, שיגרמו לו להחליט בעצמו שעדיף לו ללכת לקנן במקום אחר. רוב המכרסמים יוצאים לפעילות החל עם רדת החשיכה, אז ציפורים יתקשו לזהות אותם כטרף קל שנע על הקרקע, ויסיימו את פעילותם במהלך אמצע הלילה, לאחר שהשיגו מספיק מזון והובילו אותו אל מקום המסתור שלהם, לפני שהשמש תתחיל לעלות ויהיה בחוץ אור. כדי למנוע מהמכרסמים תנאים טובים לקינון, וכך להשיג הדברת מכרסמים ירוקה לגמרי, וודאו שהאזור נקי לפני רדת הלילה, בדקו שאין פסולת או מזון רקוב שנשכח בקרבת מקום, ונסו לזהות ולאטום כל סדק או חריץ שעלול לשמש מכרסמים למעבר חופשי ותנועה באזור.

הרחקת מכרסמים

הדרך הטובה ביותר לבצע הדברה ירוקה נגד מכרסמים היא על ידי הרחקתם מהאזור. הרחקת מכרסמים באופן מוצלח יכולה להתבצע בכמה אופנים : שימוש במכשיר אלקטרוני שמשמיע צליל בתדר שבני אדם לא מסוגלים לשמוע, אך צורם באוזניים של המכרסמים (ודאו שהצליל לא מפריע לחיות מחמד או בעלי חיים נוספים באזור), או פיזור חומרים שמכרסמים מעדיפים להתרחק מהם מטבעם, כגון שימוש במנטה להרחקת חולדות או בנפטלין שפועל הרחקת מכרסמים באופן מוצלח אך רעיל מאוד למי שבטעות ינסה לאכול אותו – יש להיזהר בשימוש של נפטלין בקרבת ילדים קטנים.

ריסוס לבית

הדברה ביולוגית טבעית

שיטה נוספת לביצוע מוצלח של הרחקת מכרסמים היא על ידי האויבים הטבעיים שלהם – חתולים וציפורים. השימוש בציפורים להרחקת מכרסמים יהיה יעיל יותר כשמדובר בשטחים חקלאיים רחבי היקף, מאחר וקשה לשמור על הציפורים באותו מתחם באופן תדיר, אך כשמדובר בפעולה של הרחקת מכרסמים בגינה של בית פרטי או בתוך הבית עצמו – החזקת חתול תספק לכם תוצאה טובה למדי. כדי לשמור על המקום נקי ממכרסמים לטווח הרחוק, עליכם להקפיד על פיזור ערמות של פסולת ואיטום חורים שנוצרו בפתחי הביוב או בכל אזור שממנו עלולים להגיע מכרסמים.

ספריית וידיאו

מהי הדברה ירוקה ?

סרטוני וידאו

עושות חשבון (ערוץ 10) - הדברת חרקי מזון

המלצות ומידע נוסף

רעל עכברים
המלצות להדברה

רעל עכברים

רעל עכברים הוא סוג של פיתיון כימי המשמש לחיסול עכברים, חולדות ומכרסמים אחרים. רעלים אלו נועדו להיות טעימים למכרסמים, מה שהופך אותם לשיטה יעילה להדברתם.

גלו יותר »
עכבר בבית
המלצות להדברה

הרחקת עכברים

הרחקת עכברים המפגש עם עכברים בבית או בגינה הוא אף פעם לא דבר נעים. עם זאת, לא מעט אנשים סובלים מנוכחות של עכברים אצלם בבית,

גלו יותר »
לוכד חולדות
המלצות להדברה

לוכד חולדות

לוכד חולדות חולדה היא יונק ממשפחת העכבריים המצויה בעיקר באזורים עירוניים. החולדה היא מכרסם בעל רמת אינטליגנציה גבוהה באופן יחסי וקשרי חברה מפותחים. תכונות אלו

גלו יותר »
דילוג לתוכן