חברת הדברה הלוכדים - שירותי הדברה בתל אביב רבתי

ברשיון המשרד להגנת הסביבה

הדברה ברעל

לפני שאתם מקבלים את ההחלטה לבצע הדברה ברעל נגד מזיקים – ריכזנו לפניכם את כל המידע שחשוב לדעת כאשר נעשה בשימוש של רעל נגד מזיקים לצורכי הדברה. הסיבה שאנו מעניקים התייחסות רחבה לנושא של הדברה ברעל באתר הלוכדים, היא שפעמים רבות חברות הדברה מתקשות לבצע הדברת מכרסמים באופן מוצלח, ומדביר שאינו מנוסה מספיק יפנה מיד לפתרון הקל שיביא לתוצאה של מיגור המכרסמים – הדברה על ידי רעל מכרסמים.

השימוש ברעל נגד מכרסמים אמנם יצליח להביא לתוצאה טובה של מיגור המכרסמים מהמתחם, אך הוא טומן בחומו גם לא מעט סכנות אפשריות שיש להימנע מהן – לטובת בני האדם (במיוחד ילדים קטנים ופעוטות) ובעלי החיים השונים שנמצאים בטבע הפתוח או בתוך הבית שלנו כחיות מחמד.

ריכוז הרעלים שנמצא בתוך רעל נגד מכרסמים הוא גבוה יחסית, והוא בהחלט יכול לגרום לנזק משמעותי או מוות לילדים קטנים ובעלי חיים שנחשפים למגע עם הרעל או עם הפגר של המכרסם המת שהורעל.

ממה צריך להיזהר ?

השימוש ברעל כאמצעי להדברה הוא מסוכן והוא מצריך המון זהירות ותשומת לב! פעולת הדברה ברעל חייבת להיעשות רק על ידי מדביר מוסמך שמורשה לבצע את ההדברה ומבין את כל ההשלכות של שימוש ברעל כדי לבצע הדברה, אך למרות כל זה ישנם כמה דברים שכדאי לכם לקחת בחשבון כאשר נעשה שימוש ברעל להדברה אצלכם בבית או בקרבת מקום.

חשיפה מסוכנת לרעל

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא חשיפת הרעל לילדים קטנים, פעוטות ובעלי חיים – על מנת שהמדביר יוכל להבטיח לכם גם פינוי של פגר המכרסם המורעל, הוא יהיה חייב להשתמש ברעל מרוכז שישפיע בטווח זמן מהיר יחסית, דבר שיעמיד בסיכון ילדים קטנים ובעלי חיים שיבואו במגע לא מבוקר עם הרעל.

כמו כן, צריך להיזהר ממגע עם פגר המכרסם שהורעל לאחר מותו. אי פינוי הפגר המורעל יכול לגרום להרעלת שרשרת – ציפור שתאכל מכרסם שהורעל תקבל הרעלה גם היא, ואל הפגר של הציפור המורעלת יוכלו להגיע כלבים וחתולים בקלות רבה ולהיחשף גם הם להרעלה.

השפעת הרעל על המזיק

הדבר החשוב ביותר שעליכם לבדוק זה מועד השפעת הרעל על המזיק, במיוחד כאשר מדובר בהדברת מכרסמים באמצעות רעל. רוב הסוגים של רעל נגד מכרסמים הם רעלים מהסוג שחודר דרך אכילה והתפשטות דרך הקיבה, רעל שלא פועל באופן מידי וגורם למותו של המכרסם רק לאחר משך זמן כלשהו – דבר שמאפשר למכרסם לברוח ולהתחבא בתוך קירות גבס, צינורות אינסטלציה, ועוד מקומות שתצטרכו לפרק בהמשך כדי לפנות את פגר המכרסם שנרקב ומפזר ריח חריף של צחנה.

WE ARE THE WORLD

רעל נגד מכרסמים

חשוב להבין כי כל חומר המשמש להדברה הוא חומר רעיל, גם אלו שמוגדרים כחומרי הדברה ירוקה הם בעלי ריכוז רעלים כלשהו, ולכן כל הדברה נגד מזיקים מחייבת זהירות יתרה והיערכות מתאימה. כאשר מדובר בשימוש של רעל נגד מכרסמים הדבר חשוב וקריטי אף יותר, זאת מאחר ולמכרסמים יש אופי שייחודי רק להם ובעקבות זאת הם עלולים לחשוף אתכם לסיכונים מיותרים שעדיף להימנע מהם.

מעבר לסיבות שציינו קודם – משך הזמן עד שמכרסם ימות מהרעל, פינוי הפגר המורעל, ומניעת חשיפה של ילדים ובעלי חיים לפגר המורעל כדי שלא תהיה הרעלת שרשרת, ישנם כמה דברים נוספים שחשוב לקחת בחשבון ולהיערך אליהם בהתאם, במיוחד כשההדברה שאתם מבצעים נעשית נגד מכרסמים ומהסיבה הזו היא מצריכה שימוש ברעל עם ריכוז רעלים גבוה ומסוכן.

טיפים חשובים נוספים

רעל נגד מזיקים יכול להיספג בתוך השטח שבו הוא מפוזר, וכך להגיע אל מקורות מים לשתייה או למזון שצומח ומשמש לאכילה. בדקו מה משך הזמן שלוקח לרעל להתפרק בתוך תנאי השטח של המקום המודבר, ומה היא ההשפעה שלו על השטח עד לרגע שהוא מתפוגג ונעלם ממנו לחלוטין.

לכל רעל יש ריכוז רעלים במינון שונה, לכן עליכם לבדוק תמיד באיזה חומר הדברה ברעל חברת ההדברה משתמשת – גם כאשר היא טוענת שמדובר בחומרי הדברה ירוקה, עדיין יש לבדוק את ריכוז הרעלים של החומר ואת השפעתם על המקום ויושביו.

הדברת מכרסמים ברעל נעשית על ידי חומר שמונע מהדם של המכרסם להיקרש, דבר שיפעל באופן דומה על כל בעל חיים שהחומר הזה ייכנס לגופו. החומר מוחדר אל פתיתים קטנים שישמשו כפיתיון, ופעמים רבות ילדים קטנים ובעלי חיים הגיעו את הפיתיון ואכלו את החומר בטעות, דבר שללא טיפול מהיר של נטרול נוגדי הקרישה יכול לגרום גם למוות.

חשיפה לחומרי רעל נגד מכרסמים תגרום לבעל החיים או לילד להקיא בשלב הראשוני, כתוצאה מדימום פנימי שמתרחש בתוך הגוף כתוצאה מהתפשטות הרעל – אם זיהיתם הקאה ויש לכם חשש של חשיפה לרעל, פנו מיד לקבלת טיפול רפואי והביאו אתכם דגימה קטנה מהרעל שאליו אולי הילד או בעל החיים נחשפו.

סוגי רעל נגד מזיקים

החלוקה הראשונית של סוגי רעל נגד מזיקים מתבססת על אופן פעילות הרעל על המזיק, כאשר בכל אחד מסוגי הרעל הקיימים ישנה חלוקה למוצרים שונים שמספקים את אותה הפעולה רק באופן מעט שונה. החלוקה של סוגי הרעל נקבעת לפי אופן חדירת הרעל אל גוף המזיק, ובהתאם לזה הרעל פועל באופן המתאים על האזור הפיזי שדרכו הוא חודר אל גוף המזיקים.

סוגי רעלים נגד מזיקים מתחלקים לארבעה – רעל דרך אכילה (שפועל על הקיבה), רעל דרך נגיעה (שפועל דרך העור), רעל דרך מיקוד (פועל באופן ספציפי על המכרסם שאותו הוא מיועד להרעיל), ורעל דרך נשימה (פועל דרך מערכת הנשימה, בין אם על ידי חנק ובין אם על ידי התפשטות הרעל בגוף).

להלן פירוט על סוגי הרעל השונים:

שיטות הדברה

רעל דרך אכילה

סוג זה של רעל נגד מזיקים, שחודר אל המזיק דרך המזון שהוא אוכל, מרעיל את הגוף דרך התפשטות הרעל מהקיבה אל כל יתר חלקי הגוף הנוספים של המזיק. רעל דרך הקיבה פועל רק לאחר שהוא מתפרק בתוך הגוף, לאחר זמן מסוים מרגע אכילת הרעל – ולא באופן מידי. רעל מסוג זה יתאים רק נגד מזיקים שניתן לשים להם פיתיון מורעל, ולא כנגד מזיקים שמוצצים דם או עוקצים את הקורבן שממנו הם ניזונים.

מחיר הדברה

רעל דרך מגע

סוג זה של רעל נגד מזיקים, שפועל דרך נגיעת המזיק ברעל, מבלי כל צורך של אכילתו או חדירתו אל תוך הגוף באופן יזום מצד המזיק, מתפשט בגוף המזיקים דרך צינורות זעירים שנמצאים במעטפת החיצונית של גוף המזיק. רוב הרעלים שמשמשים כיום לצורכי הדברה ירוקה הם מסוג זה של רעל על ידי מגע, שנחשב לרעל פחות מסוכן ורעיל. אופן חדירת הרעל דרך מגע נעשית על ידי התמוססותו בחומרים שומניים שלרוב נמצאים בעור, וכך הוא חודר דרכם אל תוך הגוף.

הדברה לבית

רעל דרך מיקוד

סוג רעל נגד מזיקים זה, נקרא רעל סיסטמי, מאחר והוא עובר אל תוך גוף המזיקים באופן כזה שלא פוגע במקום שממנו הוא מופץ אל תוך גוף המזיק, בשונה מרעל דרך אכילה שהופך את האוכל שבו הוא הוחדר למורעל. רעל דרך מיקוד יכול להיות מוחדר לצמחים שמהם המזיק ניזון, אך הוא יפעל את פעולתו וירעיל את המזיק דרך פירוק החומר בקיבה – מבלי להתפרק בתוך הצמח ומבלי לפגוע בו כאשר הוא מוחדר אליו כדי שדרכו יגיע אל המזיק.

ריסוס לבית

רעל דרך נשימה

החדרת רעל מזיקים דרך הנשימה מתבצעת בשני אופנים בעיקר – דרך אדים או דרך עשן. יש סוגי רעלים נגד מזיקים שחודרים אל גוף המזיק דרך מערכת הנשימה ומסוגלים אפילו לחדור אל גוף המזיק דרך קליפת ביצה, בשלב שהוא עדיין לא בקע ממנה. פיזור רעל מסוג זה מחייב תנאים של שטח סגור, ללא זליגה של חומרי הרעל אל מחוץ למתחם בו הוא מפוזר – לכן השימוש ברעל מזיקים מסוג זה מחייב רישיון הדברה ברעל מיוחד שנקרא רישיון הדברה באיוד.

ספריית וידיאו

עושות חשבון (ערוץ 10) - הדברת חרקי מזון

סרטוני וידאו

לכידת חולדה במשרד

המלצות ומידע נוסף

רעל עכברים
המלצות להדברה

רעל עכברים

רעל עכברים הוא סוג של פיתיון כימי המשמש לחיסול עכברים, חולדות ומכרסמים אחרים. רעלים אלו נועדו להיות טעימים למכרסמים, מה שהופך אותם לשיטה יעילה להדברתם.

גלו יותר »
עכבר בבית
המלצות להדברה

הרחקת עכברים

הרחקת עכברים המפגש עם עכברים בבית או בגינה הוא אף פעם לא דבר נעים. עם זאת, לא מעט אנשים סובלים מנוכחות של עכברים אצלם בבית,

גלו יותר »
לוכד חולדות
המלצות להדברה

לוכד חולדות

לוכד חולדות חולדה היא יונק ממשפחת העכבריים המצויה בעיקר באזורים עירוניים. החולדה היא מכרסם בעל רמת אינטליגנציה גבוהה באופן יחסי וקשרי חברה מפותחים. תכונות אלו

גלו יותר »
דילוג לתוכן