חברת הדברה הלוכדים - שירותי הדברה בתל אביב רבתי

ברשיון המשרד להגנת הסביבה

סוגי מכרסמים

לפני שנעשה סדר ונסביר איזה סוגי מכרסמים קיימים, ואיזה סוגים מתוכם נפוצים בישראל, נקדים בכמה נתונים כלליים שמאפיינים את כל סוגי המכרסמים : המכרסמים הם יונקים, לכולם יש מבנה דומה של לסת ושיניים, ואצל כל סוגי המכרסמים מבנה הלסת והשיניים מאפשר להם לכרסם בצורה יעילה כדי לשרוד בתנאי שטח שונים. מבנה השיניים של המכרסמים בנוי בצורה של שתי שיניים ארוכות וחדות במרכז החלק העליון של הלסת, ובנוסף עוד זוג שיניים חדות וארוכות במרכז החלק התחתון של הלסת. השיניים של המכרסמים משמשות להשגת מזון, יצירת מקומות מסתור, והגנה מפני טורפים בטבע.

רבים חושבים שכל סוגי המכרסמים הם צמחוניים, אך בפועל יש לא מעט סוגי מכרסמים שניזונים מחרקים קטנים, ויש גם סוגי מכרסמים שלמען הישרדותם ניזונים גם מבשר שנמצא באשפה או מפגרים של בעלי חיים מתים.

מכרסמים נפוצים בישראל

בישראל ישנם 3 סוגי מכרסמים עיקריים – חולדות, עכברים וחפרפרת. לכל אחד מסוגי המכרסמים הנ"ל יש תתי סוגים וזנים שנגזרים מהם, אך מה שרובנו מגדירים כחפרפרת הוא בעצם חולד ולא חפרפרת כפי שהיא מוגדרת במשפחת המכרסמים המורחבת.

משפחת המכרסמים המורחבת מתחלקת לחמש סדרות – דמויי סנאי, דמויי בונה, דמויי אנומלור, דמויי עכבר, ודמויי קביה. לכל סדרה בתוך משפחת המכרסמים תוכלו למצוא משפחות שונות שכוללות מינים וזנים רבים המשתייכים לאותה משפחה.

WE ARE THE WORLD

שיטות הדברה

סוגי עכברים

בדומה לחולדות, גם העכברים משתייכים למשפחת העכבריים ובתוכה לתת המשפחה "עכברים" שנגזרת מסדרת דמויי העכבר. בשונה מחולדות, במקרה של עכברים אין כמות גדולה מאוד של סוגי עכברים שונים בעולם וברוב המקרים יהיה מדובר בסוג אחד – העכבר המצוי, או בגרסה השנייה שלו כאשר הוא נמצא מחוץ לשטח הבית – עכבר השדה. מאחר ועכברים נמצאו כיעילים מאוד בתחום החקר הרפואי, וכיום ניתן להנדס סוגי עכברים עם מבנה גנטי שונה לצורכי מחקר, נוספו כמה סוגי עכברים נוספים למשפחת העכברים, לדוגמה "עכבר קפריסין", מלבד סוגי עכברים שהונדסו לשמש כחיות מחמד ביתיות.

הדברה ירוקה

סוגי חפרפרת

החפרפרת שונה לגמרי משני סוגי המכרסמים הקודמים – עכברים וחולדות, והיא בכלל משתייכת למשפחת החפרפרתיים, שנגזרת מסדרת אוכלי החרקים ולא מסדרת המכרסמים. הסיבה שאנו מחשיבים את החפרפרת לסוג של מכרסם, היא בגלל שמה שרובנו מגדירים כחפרפרת הוא בכלל חולד ולא חפרפרת.

החולד משתייך למשפחת המכרסמים, ובדיוק כמו החולדות והעכברים גם הוא משתייך לסדרה "דמויי עכבר", אך בשונה מהם הוא אינו משתייך למשפחת העכבריים, הוא שייך למשפחה שנקראת "חולדיים". אם נחפש למצוא סוגי חפרפרת, או ליתר דיוק סוגי חולד שנמצאים בארץ ישראל, נגיע לסוג אחד עיקרי – "חולד ארצישראלי", אך יש עדויות לעוד כמה סוגים שקיימים בישראל – חולד כרמלי, חולד גלילי, חולד גולני, וחולד יהודה.

מחיר הדברה

סוגי חולדות

חולדות משתייכות למשפחת העכבריים, ובתוך משפחת העכבריים הן משתייכות לתת המשפחה "עכברים", שבתוך הסדרה "דמויי עכבר". יש המון סוגי חולדות שקיימים ברחבי העולם, אך בישראל סוגי החולדות הנפוצים הם בעיקר חולדת החוף והחולדה המצויה, אף על פי שגם חולדה פולינזית נחשבת סוג חולדות נפוץ מאוד בעולם ויש שטוענים שהיא קיימת גם באזורי ארץ ישראל.

ספריית וידיאו

משפחת המכרסמים המורחבת

משפחת המכרסמים המורחבת מתחלקת לחמש סדרות – דמויי סנאי, דמויי בונה, דמויי אנומלור, דמויי עכבר, ודמויי קביה. לכל סדרה בתוך משפחת המכרסמים תוכלו למצוא משפחות שונות שכוללות מינים וזנים רבים המשתייכים לאותה משפחה.

לדוגמה: תחת סדרת דמויי סנאי נוכל למצוא את המשפחות – בונים הררים, נמנמניים, וסנאיים, ומעבר למשפחות המוכרות לנו (חולדות, עכברים וחולד) נוכל למצוא תחת הסדרה דמויי עכבר גם – ירבועיים, אוגריים, נסומיים, נמנמנים אוריינטלים, ועכברים אוגריים. עכברים וחולדות משתייכים למשפחת העכברים, והחולד משתייך למשפחת החולדיים.

המלצות ומידע נוסף

רעל עכברים

רעל עכברים

רעל עכברים הוא סוג של פיתיון כימי המשמש לחיסול עכברים, חולדות ומכרסמים אחרים. רעלים אלו נועדו להיות טעימים למכרסמים, מה שהופך אותם לשיטה יעילה להדברתם. רעלי עכברים מגיעים

קרא עוד.. »
עכבר בבית

הרחקת עכברים

הרחקת עכברים המפגש עם עכברים בבית או בגינה הוא אף פעם לא דבר נעים. עם זאת, לא מעט אנשים סובלים מנוכחות של עכברים אצלם בבית, ואם גם אתם

קרא עוד.. »
לוכד חולדות

לוכד חולדות

לוכד חולדות חולדה היא יונק ממשפחת העכבריים המצויה בעיקר באזורים עירוניים. החולדה היא מכרסם בעל רמת אינטליגנציה גבוהה באופן יחסי וקשרי חברה מפותחים. תכונות אלו ונוספות כגון חוש

קרא עוד.. »
דילוג לתוכן