סוגי מכרסמים

לפני שנעשה סדר ונסביר איזה סוגי מכרסמים קיימים, ואיזה סוגים מתוכם נפוצים בישראל, נקדים בכמה נתונים כלליים שמאפיינים את כל סוגי המכרסמים : המכרסמים הם יונקים, לכולם יש מבנה דומה של לסת ושיניים, ואצל כל סוגי המכרסמים מבנה הלסת והשיניים מאפשר להם לכרסם בצורה יעילה כדי לשרוד בתנאי שטח שונים. מבנה השיניים של המכרסמים בנוי בצורה של שתי שיניים ארוכות וחדות במרכז החלק העליון של הלסת, ובנוסף עוד זוג שיניים חדות וארוכות במרכז החלק התחתון של הלסת. השיניים של המכרסמים משמשות להשגת מזון, יצירת מקומות מסתור, והגנה מפני טורפים בטבע.

רבים חושבים שכל סוגי המכרסמים הם צמחוניים, אך בפועל יש לא מעט סוגי מכרסמים שניזונים מחרקים קטנים, ויש גם סוגי מכרסמים שלמען הישרדותם ניזונים גם מבשר שנמצא באשפה או מפגרים של בעלי חיים מתים.

מכרסמים נפוצים בישראל

בישראל ישנם 3 סוגי מכרסמים עיקריים – חולדות, עכברים וחפרפרת. לכל אחד מסוגי המכרסמים הנ"ל יש תתי סוגים וזנים שנגזרים מהם, אך מה שרובנו מגדירים כחפרפרת הוא בעצם חולד ולא חפרפרת כפי שהיא מוגדרת במשפחת המכרסמים המורחבת.

משפחת המכרסמים המורחבת מתחלקת לחמש סדרות – דמויי סנאי, דמויי בונה, דמויי אנומלור, דמויי עכבר, ודמויי קביה. לכל סדרה בתוך משפחת המכרסמים תוכלו למצוא משפחות שונות שכוללות מינים וזנים רבים המשתייכים לאותה משפחה.

WE ARE THE WORLD

הדברה ירוקה לבית או לדירה

סוגי עכברים

בדומה לחולדות, גם העכברים משתייכים למשפחת העכבריים ובתוכה לתת המשפחה "עכברים" שנגזרת מסדרת דמויי העכבר. בשונה מחולדות, במקרה של עכברים אין כמות גדולה מאוד של סוגי עכברים שונים בעולם וברוב המקרים יהיה מדובר בסוג אחד – העכבר המצוי, או בגרסה השנייה שלו כאשר הוא נמצא מחוץ לשטח הבית – עכבר השדה. מאחר ועכברים נמצאו כיעילים מאוד בתחום החקר הרפואי, וכיום ניתן להנדס סוגי עכברים עם מבנה גנטי שונה לצורכי מחקר, נוספו כמה סוגי עכברים נוספים למשפחת העכברים, לדוגמה "עכבר קפריסין", מלבד סוגי עכברים שהונדסו לשמש כחיות מחמד ביתיות.

הדברה ירוקה לבית או לדירה

סוגי חפרפרת

החפרפרת שונה לגמרי משני סוגי המכרסמים הקודמים – עכברים וחולדות, והיא בכלל משתייכת למשפחת החפרפרתיים, שנגזרת מסדרת אוכלי החרקים ולא מסדרת המכרסמים. הסיבה שאנו מחשיבים את החפרפרת לסוג של מכרסם, היא בגלל שמה שרובנו מגדירים כחפרפרת הוא בכלל חולד ולא חפרפרת.

החולד משתייך למשפחת המכרסמים, ובדיוק כמו החולדות והעכברים גם הוא משתייך לסדרה "דמויי עכבר", אך בשונה מהם הוא אינו משתייך למשפחת העכבריים, הוא שייך למשפחה שנקראת "חולדיים". אם נחפש למצוא סוגי חפרפרת, או ליתר דיוק סוגי חולד שנמצאים בארץ ישראל, נגיע לסוג אחד עיקרי – "חולד ארצישראלי", אך יש עדויות לעוד כמה סוגים שקיימים בישראל – חולד כרמלי, חולד גלילי, חולד גולני, וחולד יהודה.

הדברה ירוקה לבית או לדירה

סוגי חולדות

חולדות משתייכות למשפחת העכבריים, ובתוך משפחת העכבריים הן משתייכות לתת המשפחה "עכברים", שבתוך הסדרה "דמויי עכבר". יש המון סוגי חולדות שקיימים ברחבי העולם, אך בישראל סוגי החולדות הנפוצים הם בעיקר חולדת החוף והחולדה המצויה, אף על פי שגם חולדה פולינזית נחשבת סוג חולדות נפוץ מאוד בעולם ויש שטוענים שהיא קיימת גם באזורי ארץ ישראל.

ספריית וידיאו

משפחת המכרסמים המורחבת

משפחת המכרסמים המורחבת מתחלקת לחמש סדרות – דמויי סנאי, דמויי בונה, דמויי אנומלור, דמויי עכבר, ודמויי קביה. לכל סדרה בתוך משפחת המכרסמים תוכלו למצוא משפחות שונות שכוללות מינים וזנים רבים המשתייכים לאותה משפחה.

לדוגמה: תחת סדרת דמויי סנאי נוכל למצוא את המשפחות – בונים הררים, נמנמניים, וסנאיים, ומעבר למשפחות המוכרות לנו (חולדות, עכברים וחולד) נוכל למצוא תחת הסדרה דמויי עכבר גם – ירבועיים, אוגריים, נסומיים, נמנמנים אוריינטלים, ועכברים אוגריים. עכברים וחולדות משתייכים למשפחת העכברים, והחולד משתייך למשפחת החולדיים.

המלצות ומידע נוסף

חולדת החוף נתפסה במסעדה בתל אביב
עכברים

הדברה עם רעל עכברים

עם השנים השימוש ברעל עכברים הולך ופוחת, זאת לאור עליית המודעות לסכנה בחשיפת ילדים ובעלי חיים למגע עם רעל עכברים שפוזר באופן לא אחראי במקום. האופציה של הדברה

קרא עוד.. »
הרחקת חולדות החוף עם מלכודת קפיץ
עכברים

סוגי מלכודות עכברים

העיקרון שלפיו פועלת לכידת עכברים די פשוט – העכבר מגיע אל המקום כדי לחפש אוכל, לכן נציב פיתיון של אוכל אטרקטיבי בתוך מלכודת עכברים וכך הוא ילכד ונוכל

קרא עוד.. »
הדברה בשימוש מלכודות
עכברים

הדברת עכברים ירוקה

אחת הבעיות שמקשות את ההתמודדות עם ביצוע מוצלח של הרחקת עכברים מאזור הבית, היא קצב ההתרבות שלהם. עכברים נמצאים בחיפוש מתמיד אחרי מקומות קינון שנמצאים בקרבת מקורות מזון

קרא עוד.. »