לוכד נחשים

לוכד נחשים הוא איש מקצוע שעוסק בלכידת נחשים, בישראל יש צורך בהיתר לכידה כדי לבצע לכידת נחשים באופן חוקי, למרות שמבחינת חלק מהאנשים הנחש נראה כמזיק מדובר בבעל חיים שלו חשיבות רבה בהדברה ביולוגית של מכרסמים, מעבר לכך כל החוק בישראל קובע כי אסור לפגוע או להרוג נחשים משום שהנחש נחשב בעל חיים מוגן.

לוכד נחשים מורשה מבצע את הלכידה ללא חומרי הדברה וללא עזרים שיכולים לפגוע בנחש, מה גם שחומרי ההדברה המשמשים מדבירים, לצורך הדברת מכרסמים וחולדות אינם מתאימים להתמודד עם נחש שנכנס לתוך הבית. פרט לכך שלכידת נחש על ידי לוכד נחשים מקצועי דורשת הומניות, הלוכד מחויב על פי חוק לשחרר את הנחש שנלכד בחזרה לחיק הטבע ורחוק ככל שניתן ממגורי אדם.

 

מה עושים שפוגשים נחש?

דבר ראשון חשוב לשמור על קור רוח, הנחש לא יתקוף אם לא ננסה להתקרב אליו או לזרוק עליו חפצים, אבל כן חשוב לשמור על קשר עין עם הנחש ובמקביל להזעיק לוכד נחשים. אם ננסה לתפוס את הנחש לבד אנחנו מסתכנים בהכשה, במקרה שבו מדובר בנחש ארסי, אם יתאפשר לנחש להימלט הוא גם יכול לבחור באופציה הזו, ככה שאם ננסה לפגוע בנחש, פרט לכך שאנחנו עוברים על החוק אנחנו מסתכנים בהכשה או בזה שהנחש ימלט ויעלם.

הנחש הוא יצור חמקמק וגם הרגשת האי ודאות אם הנחש עדיין נמצא בגינה או בבית, יכולה לגרום לתחושת חרדה אצל חלק מהאוכלוסייה, למעשה הפוביה מנחשים (אופידיופוביה) נחשבת לפוביה נפוצה מאוד. חשוב להרחיק כלבים וחתולים מהנחש, הכשת נחש נחשבת לאירוע מסכן חיים גם עבור חיות המחמד שלנו, במידה והנחש בגינה מומלץ לעדכן את השכנים שיפקחו עין ויכניסו את חיות המחמד לתוך הבית עד להגעה של הלוכד. אם פגשנו נחש בטבע אנחנו פשוט נשארים במקום, הנחש ימשיך בדרכו ויעדיף להימנע ממפגש עם בני אדם, אך כדי למנוע מצב של הכשה במהלך טיול מומלץ לשמור על הכללים הבאים:

 

 

אלו הכללים:

1. הליכה עם נעליים סגורות.
2. להימנע מכניסה לצמחייה צפופה, הישארו על השביל.
3. חשוב לשים לב איפה אנחנו יושבים במהלך ההליכה.
4. חשוב לנער את הציודים (תיק, שק שינה וכו') בסיום הטיול.

 

לוכד נחשים מומלץ

תמיד רצוי לשמור מראש מספר טלפון של לוכד נחשים, זמן ההגעה הינו קריטי ולמעשה כל דקה שעוברת מפחיתה את הסבירות שהלוכד יצליח לאתר את הנחש. תמיד מומלץ לקבל המלצות משכנים וחברים לגבי איש מקצוע מומחה, לוכד נחשים מומלץ מהאזור המגורים שלנו יכול לתת לנו מענה מיידי לעומת לוכד נחשים שיגיע ממרחק רב.

אנחנו ממליצים על לוכד הנחשים תום גד, מדובר בלוכד נחשים מקצועי ואמין שנותן הנחיות כיצד לפעול וכיצד לפעול גם במצבים מורכבים בהם לא ידוע מה סוג הנחש ואיפה הוא מסתתר.

 

מה עושים בהכשת נחש?

בישראל מוות מהכשה נחשב לאירוע נדיר באופן יחסי, אך אין להקל ראש בשום מקרה של הכשה, חשוב להגיש עזרה ראשונה ולהזעיק אמבולנס לכל נפגע הכשה, אין להתפנות לבד משום שהידרדרות במצב של הנפגע יכולה להיות מאוד מהירה בחלק מהמקרים. נפגע הכשה שמאבד הכרה במהלך הנסיעה לא יסכן רק את עצמו, נסיעה אחרי אירוע הכשה מסכנת גם את שאר משתמשי הדרך.

 

הדברים שחשוב לעשות בהכשת נחש לפי סדר הפעולות הנכון:

1. לשמור על בטיחות ולהימנע מהכשה נוספת.
2. לצלם את הנחש במידה ומתאפשר במקביל להזעקת עזרה.
3. להרגיע את הנפגע.
4. להוריד תכשיטים לוחצים מהיד שנפגעה או נעליים לוחצות מהרגל שנפגעה.
5. לקבע את היד או הרגל שהוכשו.
6. אם הנפגע סובל מאובדן הכרה ונשימה להתחיל לבצע החייאה.

 

דברים שאסור לעשות בהכשת נחש:

1. להניח חסם עורקים.
2. לחתוך את אזור ההכשה.
3. לנסות למצוץ את הארס ממקום ההכשה.
4. לעודד הקאה של הנפגע.

 

הנחש המסוכן בישראל

הנחש הארסי ביותר בישראל הוא, הצפעון השחור הידוע בשמו הלא תקני שרף עין גדי. הכשות של נחש זה יהיו מאוד נדירות גם משום שהוא נחשב לנחש "ביישן" וגם משום שהוא חי באזורים מרוחקים מאוד שבהם יש מעט בני אדם.

לצפע המצוי יש ארס שנחשב פחות מסוכן מזה של הצפעון השחור, נחשב לנחש הארסי הנפוץ ביותר בישראל, הצפע המצוי נפוץ מרמת הגולן ועד לאזור באר שבע שבדרום, הצפע פעיל בעיקר בלילה, בשקיעה ובשעות הבוקר המוקדמות. רוב ההכשות בישראל נגרמות על ידי הצפע המצוי.

 

ספריית וידיאו

המלצות ומידע נוסף

חולדת החוף נתפסה במסעדה בתל אביב
עכברים

הדברה עם רעל עכברים

עם השנים השימוש ברעל עכברים הולך ופוחת, זאת לאור עליית המודעות לסכנה בחשיפת ילדים ובעלי חיים למגע עם רעל עכברים שפוזר באופן לא אחראי במקום. האופציה של הדברה

קרא עוד.. »
הרחקת חולדות החוף עם מלכודת קפיץ
עכברים

סוגי מלכודות עכברים

העיקרון שלפיו פועלת לכידת עכברים די פשוט – העכבר מגיע אל המקום כדי לחפש אוכל, לכן נציב פיתיון של אוכל אטרקטיבי בתוך מלכודת עכברים וכך הוא ילכד ונוכל

קרא עוד.. »
הדברה בשימוש מלכודות
עכברים

הדברת עכברים ירוקה

אחת הבעיות שמקשות את ההתמודדות עם ביצוע מוצלח של הרחקת עכברים מאזור הבית, היא קצב ההתרבות שלהם. עכברים נמצאים בחיפוש מתמיד אחרי מקומות קינון שנמצאים בקרבת מקורות מזון

קרא עוד.. »
Facebook
Twitter
Pinterest
Tumblr
Telegram
WhatsApp
Email