חברת הדברה הלוכדים - שירותי הדברה בתל אביב רבתי

ברשיון המשרד להגנת הסביבה

הדברת חפרפרת

ברוב המקרים, כשאנשים מתקשרים ומבקשים להזמין שירותי הדברת חפרפרת בגינה, זה לאחר שהם זיהו סימני בורות גדולים בכמה מוקדים שונים במתחם. את סימני הבורות שמשאירה החפרפרת תמצאו לרוב בעונת החורף, אז היא מרבה לצאת אל מעל פני השטח כדי לצוד תולעים ומקורות מזון נוספים שחביבים עליה במיוחד. חפרפרת דומה מאוד לחולדה, אך קל מאוד להבחין בין השניים ובמידה ואכן יש לכם חפרפרת בגינה, לא יהיה לכם שום מקום לספק – תדעו מיד שמדובר במכרסם החמקמק, שחופר מחילות בקרקעית האדמה וגורם לנזקים רבים בכל צמח ועץ שגדל בשטח בו הוא בחר לפעול.

חפרפרת – רקע כללי

החפרפרת היא מכרסם המשתייך למשפחת החפרפרתיים, משפחת יונקים שנמנים עם סוג המכרסמים שניזונים מחרקים, אותם הם צדים מתחת לפני הקרקע על ידי שימוש במחילות. שמה המדויק של החפרפרת המצויה בארץ ישראל הוא – חולד, זן חפרפרות שמשתייך למשפחת המכרסמים ודומה בדפוסי הפעילות שלו לעכברים וחולדות. אף על פי הדמיון בין השם "חולד" ל – "חולדה", מדובר בזן שונה בעל אופי ודפוסי התנהגות שונים לגמרי.

גופה של החפרפרת מכוסה כולו בפרווה והוא בצורה של גליל, דבר המשמש אותה לפעילות יעילה מתחת לפני האדמה, בתוך מחילות תת קרקעיות שהיא חופרת. האוזניים של החפרפרת מוסתרות מתחת לפרווה, והן משמשות אותה רבות באיתור מקורות מזון וזיהוי סכנות שעלולות לפגוע בה. מאחר ורוב פעילות החפרפרת נעשית מתחת לאדמה, עיניה הפכו קטנות והיא נחשבת לכמעט עיוורת – היא יכולה להבדיל בין חושך ואור, וגם יכולה לזהות תנועה שמתרחשת מולה, אך עיקר השימוש שלה הוא בחוש השמיעה וחוש הריח המאוד מפותחים שלה.

כושר החפירה של החפרפרת

חפרפרת יכולה לחפור מחילה תת קרקעית באורך של מטר, תוך פחות מדקה אחת. היא חופרת מערך מסועף של מחילות המשמשות אותה למילוט ודרכי גישה במוקדים שונים בשטח בו היא פועלת, דבר שהופך את המשימה ללכוד אותה לקשה במיוחד.

חוש הריח של החפרפרת מאפשר לה לזהות את המיקום המדויק של המזון אותו היא רוצה לאכול, כמו גם את טיבו וסוגו. הנחיריים של החפרפרת פועלים כל אחד באופן נפרד, כך היא מחשבת נתונים בצורה יעילה ומסוגלת לאתר את המסלול המדויק של תולעים וחרקים נוספים מתחת לאדמה.

איתור מקורות מזון

ברוב שעות היום החפרפרת עסוקה באיתור מקורות מזון, דבר המצריך ממנה אנרגיה מרובה ולכן היא אוכלת ביום אחד כמות מזון שמשתווה למשקל גופה.

WE ARE THE WORLD

הנזק שנגרם ע"י חפרפרת

הפעילות הרבה של החפרפרת תגרום לנזקים רבים באזור בו היא פועלת. אמנם החפרפרת בסך הכל מנסה לאתר תולעים, חרקים, ושורשים או פירות, אך תוך כדי פעולה היא עלולה לגרום גם לנזקים בצינורות ומערכות השקיה, צינורות ניקוז במערכת הביוב, תשתיות אינטרנט וחשמל, וכל דבר אחר שעובר מתחת לפני השטח ומפריע לה בעת חפירת מערכת המחילות מתחת לאדמה.

כאשר ישנה חפרפרת בשטח חקלאי, ללא טיפול הדברת חפרפרת במתחם באופן מהיר, החפרפרת תגרום לנזקים אדירים ביבול ובכל צמח שקיים באזור. הנזקים שנגרמים על ידי חפרפרת יכולים להגיע לממדים גדולים במיוחד, זאת לאור המהירות בה היא פועלת כאשר אין כל איום שמרחף מעל ראשה ועדיין לא התחילו לבצע פעולות הדברה נגד חפרפרת במתחם.

זהירות – כואב וגם מסוכן!

כדי למנוע את הנזקים שנגרמים על ידי החפרפרת, חייבים להזמין הדברה נגד חפרפרת אצל מדביר מוסמך שמנוסה בביצוע הדברת חפרפרת באופן מוצלח. ניסיונות להדברת חפרפרת באופן עצמאי עלולים להיות מסוכנים, החפרפרת נחשבת למכרסם תוקפני והיא לא תהסס לנשוך כל בעל חיים או אדם שינסה ללכוד אותה. זכרו – הכוח של החפרפרת טמון ביכולת הכרסום והחפירה שלה, לכן נשיכת חפרפרת יכולה להיות כואבת במיוחד ואף לגרום למחלות כגון כלבת ועוד וירוסים שהיא נושאת בגופה ועלולה להעביר לאדם או לבעל החיים אותו היא נושכת.

שיטות הדברה

הרחקת חפרפרת מהחצר

ענף ההדברה מציע מגוון שיטות שונות לביצוע הרחקת חפרפרת מהחצר בצורה יעילה, אך כדי להשיג תוצאה טובה שתמגר את פעילות החפרפרת מהמתחם באופן מלא – הרחקת חפרפרת צריכה להתבצע על ידי מדביר חפרפרות מוסמך שמכיר את דפוסי הפעילות שלה ויודע כיצד לגרום לה לעזוב את המקום, גם במידה והוא לא הצליח ללכוד אותה. יש מדבירים שינסו להרחיק את החפרפרת על ידי שימוש ברעל, אותו הם יציבו בתוך המחילות שהחפרפרת יצרה, אך שימוש של רעל נגד חפרפרת יכול להשפיע גם על הצמחייה והחקלאות במתחם ולכן כל שימוש של רעל נגד חפרפרת חייב להיעשות בצורה מבוקרת ואחראית על ידי מדביר חפרפרות מורשה.

מלכודות נגד חפרפרת

הרחקת חפרפרת מהגינה באמצעות רעל יכולה להביא לתוצאה טובה, אך במידה והחפרפרת מתה כתוצאה מהרעלה – אין שום דרך לדעת שהחפרפרת מתה, כי היא תמצא את מותה בתוך המחילות שמתחת לאדמה. ישנה אפשרות לבצע הרחקת חפרפרת מהגינה גם באמצעות סוגי מלכודות נגד חפרפרת, כך יהיה גם ניתן לוודא את הצלחת הפעולה במידה והחפרפרת אכן נלכדה. דרך נוספת היא הריסת מערכת המחילות שהחפרפרת יצרה, דבר שעלול לגרום לחפרפרת להתרחק מהמקום, אך במקביל פעולה זו תיצור הרס במתחם כדי להגיע לכל המחילות שהחפרפרת הכינה.

ניתן גם להשתמש בפיתיונות שעוזרים להרחיק את החפרפרת מהאזור בו היא פועלת, מדביר חפרפרות מנוסה יידע לשלב כמה שיטות שונות של הדברה נגד חפרפרת כדי להביא לתוצאה מוצלחת של הרחקת חפרפרת מהגינה באופן מלא.

שיטות הדברה נגד חפרפרת

יש כמה שיטות אפשריות לביצוע הדברה נגד חפרפרת בצורה יעילה, חלקן מבוססות על שימוש בחומרי הדברה כימיים וחלקן באמצעות הדברה אלקטרונית ירוקה או שימוש בסוגי מלכודות נגד חפרפרת. כדי להתאים שיטת הדברה נגד חפרפרת באופן שיביא לתוצאה מוצלחת שתחזיק מעמד לאורך זמן, צריך לבדוק את אופי המתחם הנגוע ולבחון את דפוסי הפעולה של החפרפרת במקום. הדברת חפרפרת באמצעות מלכודות תהיה יעילה יותר בעונת החורף, אז מקורות המזון שהחפרפרת מוצאת מתחת לאדמה אוזלים והיא מרבה לצאת אל מעל פני השטח בחיפוש אחרי מזון, דבר שהופך את המשימה של לכידת חפרפרת לקלה ומוצלחת יותר.

במשך החורף הגשמים מקשים על החפרפרת ליצור מערכת מחילות תת קרקעיות, הגשם גורם למחילות לקרוס ודרכי המילוט של החפרפרת הופכות לבלתי שמישות, דבר שמאפשר את לכידתה באופן מוצלח יותר. במהלך הקיץ לכידת חפרפרת תהיה משימה מורכבת וקשה הרבה יותר מאשר בחורף, זאת מאחר ומערכת המחילות של החפרפרת תוכל לאפשר לה מילוט קל ומהיר, כמו גם מציאת מקורות מזון רבים מתחת לפני הקרקע, מבלי להצטרך לעלות אל מעל פני השטח ולהיחשף לסכנת ההדברה.

להלן כמה שיטות הדברה נגד חפרפרת באופן מוצלח:

מחיר הדברה

הדברת חפרפרת בגז

כדי לבצע הדברה נגד חפרפרת בצורה מוצלחת גם בזמן עונת הקיץ, כשהחפרפרת לא מרבה לעלות אל פני השטח ואינה חשופה למלכודות, ניתן לבצע הדברת חפרפרת באמצעות גז הדברה מיוחד שחודר אל תוך המחילות ומרעיל את החפרפרת בעודה לכודה מתחת לאדמה. השימוש בגז עבור הדברת חפרפרות צריך להיעשות על ידי מדביר מנוסה שיודע לאתר את כל פתחי המחילות שקיימים במקום, כך החדרת הגז אל תוך כל הפתחים במקביל תוכל לוודא את הרעלת החפרפרת וחיסולה מתחת לפני הקרקע.

הדברה נגד חפרפרת בשימוש גז, לא מאפשרת למדביר הוכחה וודאית שאכן החפרפרת חוסלה, דבר זה יוכח כנכון רק כעבור זמן בו לא תמצא פעילות מחודשת של החפרפרת במתחם. החפרפרת היא יצור חמקמק מאוד, פעמים רבות פעולות הדברת חפרפרת לא יצליחו להביא את התוצאה הרצויה, אך השימוש בהדברה נגד חפרפרת באמצעות גז יעלה את הסיכויים לקבלת תוצאה מוצלחת ומיגור החפרפרת מהאזור, אף על פי שאין דרך לדעת זאת באופן מידי.

חברת הדברה הלוכדים

רעל נגד חפרפרת

הדברה נגד חפרפרות בשימוש רעל נעשית על ידי פיזור הרעל בכמה מוקדים שונים במתחם הנגוע, לאחר אבחון פני השטח וזיהוי דפוסי הפעולה של החפרפרת במקום. המטרה בשימוש רעל נגד חפרפרת היא גרימת הרעלה של החפרפרת לאחר שזו אכלה מהרעל שהוצב עבורה כפיתיון. בשונה משימוש של רעל להדברה נגד מכרסמים כגון חולדות או עכברים, במקרה של הדברת חפרפרת ברעל אין כל סיכון בצחנה של הפגר המורעל לאחר שאכל מהפיתיון ומת. גם אם הרעל הוצב מעל פני הקרקע, החפרפרת תיקח את הרעל אל תוך המחילה שלה ושם היא תאכל אותו, דבר שיביא למותה לאחר זמן קצר מתחת לפני הקרקע, ללא סכנה תברואתית בריקבון של פגר החפרפרת המתה.

הצבת רעל נגד חפרפרת בגינה או בשטח חקלאי פתוח, חייבת להתבצע רק על ידי מדביר מורשה שהוסמך לביצוע הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. שימוש ברעל כאמצעי הדברה יכול לגרום לחשיפה של בעלי חיים נוספים וכתוצאה מהרעלה בלתי רצויה של בעלי חיים שונים, יכולה להיגרם סכנה תברואתית והרעלה של בעלי חיים שונים שיאכלו מפגר בעל החיים שהורעל.

הדברה ירוקה

מלכודת נגד חפרפרת

לכידת חפרפרת בגינה זו משימה מורכבת ולא פשוטה בכלל. הצבת מלכודות נגד חפרפרת במתחם תהיה יעילה רק כאשר מדביר מקצועי אבחן את השטח וזיהה את מוקדי הפעילות של החפרפרת במקום, ובהתאם לכך הציב את המלכודות באזורים שונים שיפתו את החפרפרת לגשת למלכודת ולהיתפס בה. השימוש במלכודות נגד חפרפרת נמצא במקרים רבים כלא יעיל, לכן מדובר בשיטת הדברה נגד חפרפרת שפחות נמצאת בשימוש, אלא אם כן מדובר בעונת החורף אז ישנו סיכוי גבוה יותר לתפיסת חפרפרת במלכודת כשהיא פועלת בצורה מוגברת יותר מעל פני הקרקע ומערכת המחילות שלה לא מאפשרת לה תנועה חופשית וקלה מתחת לאדמה.

מדביר חפרפרות מקצועי יעדיף להשתמש במלכודות כאשר הוא יודע שישנו סיכוי טוב ללכידת החפרפרת, זאת מאחר ותפיסת החפרפרת בתוך מלכודת יכולה לשמש כהוכחה וודאית להצלחת הפעולה, בשונה מיתר השיטות של הדברת חפרפרות, שברובן אין למדביר כל הוכחה ליעילות ההדברה ומיגור החפרפרת באופן מוצלח לאחר ביצוע ההדברה במתחם.

ספריית וידיאו

שיטות להדברת חפרפרת מוצלחת

סרטוני וידאו

המלצות לביצוע הדברת מכרסמים

המלצות ומידע נוסף

רעל עכברים
המלצות להדברה

רעל עכברים

רעל עכברים הוא סוג של פיתיון כימי המשמש לחיסול עכברים, חולדות ומכרסמים אחרים. רעלים אלו נועדו להיות טעימים למכרסמים, מה שהופך אותם לשיטה יעילה להדברתם.

גלו יותר »
עכבר בבית
המלצות להדברה

הרחקת עכברים

הרחקת עכברים המפגש עם עכברים בבית או בגינה הוא אף פעם לא דבר נעים. עם זאת, לא מעט אנשים סובלים מנוכחות של עכברים אצלם בבית,

גלו יותר »
לוכד חולדות
המלצות להדברה

לוכד חולדות

לוכד חולדות חולדה היא יונק ממשפחת העכבריים המצויה בעיקר באזורים עירוניים. החולדה היא מכרסם בעל רמת אינטליגנציה גבוהה באופן יחסי וקשרי חברה מפותחים. תכונות אלו

גלו יותר »
דילוג לתוכן